Kad se u svibnju ove godine po hitnim postupku mjenjao zakon o grobljima u Hrvatskom saboru, naš saborski zastupnik Zlatko Tušak, kritizirao je opravdano izmjenu zakona po kojem se stupanjem na snagu istog, mrtvačnice mogu graditi van groblja.
Zakon je donesen i mrtvačnica se počela graditi u Gorici Svetojanskoj, mjestu nedaleko grada Jastrebarskog. U to vrijeme gradonačelnik grada Jastrebarskog bio je sadašnji ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.
Kao provjereni kadar premijera Milanovića, tim činom dobio je zeleno svijetlo u ostvarivanju svog projekta izgradnje mrtvačnice izvan terena mjesnog groblja koje po starom zakonu nije bilo moguće.
I vrapcima na grani je jasno da se tom izmjenom zakona pogodovalo ministru Zmajloviću.
Isto tako, svima je potpuno jasno da je mjestu Gorici Svetojanskoj mrtvačnica nužno potrebna i neophodna. Zar je to uopče potrebno naglašavati. Ali…
Je li potrebito graditi mrtvačnicu na glavnom mjesnom trgu?! Je li potrebno utrošiti 3.500.000 kn u mrtvačnicu koja ima cca. 35 ukopa godišnje?
I ta činjenica je svima potpuno jasna.
Ako se zna da je Arhitektonski fakultet u Zagrebu napravio studiju o lokaciji izgradnje iste i lokaciju na središnjem mjesnom trgu proglasio potpuno neprihvatljivom i dodao: ”Treba uzeti u obzir činjenicu da će lokacijom mrtvačnice na glavnom gradskom trgu naselja, biti umanjene sadržajne i doživljajne karakteristike prostora koji bi u budućem razvitku i uređenju naselja, trebao imati značaj reprezentativnog javnog i društvenog središta”.
Nakon toga zatraženo je i mišljenje Ministarstva kulture Republike Hrvatske, koje je potvrdilo mišljenje i suglasilo se u iznesenoj studiji Arhitektonskog fakulteta.
31. kolovoza 2012. na svojoj sjednici Zagrebačka nadbiskupija donijela je zaključak kojim ne podržava gradnju mrtvačnice.
Ovim zaključkom Zagrebačka nadbiskupija direktno je prozvala ministarstvo zaštite okoliša i prirode kojem je na čelu famozni Zmajlović.
Gotovo sam siguran da bivša ministrica Holy, ne bi dozvolila ovakvu devastaciju mjesnog trga, ali kako oni političari koji rade u interesu zajednice i misle svojom glavom, nisu podobni i zato su, bivši.
Početkom izgradnje gradilište je ograđeno ogradom, udaljenom tri metra od vatrogasnog doma DVD-a Sveta Jana i tako je onemogućen ulaz i izlaz vatrogasnom vozilu u garažu. Treba li se tome što dodati? Pametnome dosta.
Na jednoj strani imamo protivljenje Arhitektonskog fakulteta, Ministarstva Kulture i Zagrebačke nadbiskupije i s druge strane ministra Zmajlovića.
Pitam se, nije li ovo direktan primjer političkog klijentelizma?!
Na sve ovdje izrečeno Hrvatski laburisti – Stranka rada iznijeli su sve ove podatke na konferenciji za medije 28. kolovoza 2012., a jučer su na tu temu gostovali u emisiji HTV-a ”Hrvatska uživo”. (Damir Hrdas)
Želite li komentirati? Objava: "Direktan primjer političkog klijentelizma"