Hoće li 1. prosinca biti referenduma još se ne zna. Naime, još uvijek postoje tri osnove po kojima Ustavni sud može reagirati i poništiti odluku Sabora ili drugim pravorijekom referendum odgoditi ili ga u potpunosti zabraniti.
Prva je ta da Ustavni sud na vlastitu inicijativu preispita odluku Sabora. Druga je eventualni zahtjev za ocjenu ustavnosti odluke koji mogu podnijeti – jedna petina zastupnika, predsjednik Republike, Vlada ili radno tijelo Sabora. Treća je prijedlog za ocjenu ustavnosti odluke koji mogu podnijeti sve pravne i fizičke osobe. Zadnja je ona Ustavnog suda.
Samo podsjećam: o radničkom referendumu o ZOR-u Sabor je pitao Ustavni sud. Oni su referendum zabranili. Sada Sabor nije pitao Ustavni sud. Imam predosjećaj da će opet uslijediti zabrana.
Da, još samo ovo: podjela koja je oko toga nastala je otišla predaleko. I oni koji su snažno ZA i oni koji su snažno PROTIV najprije pucaju a onda pitaju tko ide. I jedni i drugi zaboravljaju da upravo oni mogu biti većina koja će odlučiti.
Ispravna odluka ne donosi se protivljenjem referendumu nego izlaskom i glasanjem. Najveću pak štetu rade oni protivnici koji kao argument ističu trošak. Danas možda nisu svjesni da u skoroj budućnosti tim argumentom rade i protiv referenduma, primjerice o mirovinskoj reformi koja im donosi pravo na mirovinu s navršenih 67 godina života. Za muškarce i žene.
I izbori su trošak, duplo veći nego referendum. A da i njih ukinemo? I proglasimo nasljednu monarhiju?
Poštovani,
je li moguće pokrenuti referendum o smanjenju plaća državnih dužnosnika za 20%, a sukladno Vašoj inicijativi pokrenutoj u mjesecu veljači. Vjerojatno bi se onda Ustavni sud pobrinuo da se referendum proglasi neustavnim.
Pozdrav!!!