Saborski Odbor za Ustav, poslovnik i politički sustav većinom je glasova pokrenuo proceduru ustavnih promjena kojima bi se ukinula zastara za teška ubojstva počinjena iz političkih pobuda. Suzdržan je bio laburist Dragutin Lesar, a protiv je glasao HDZ-ov Vladimir Šeks.
Osvrćući se na izjavu premijera Zorana Milanovića kako svi oni koje se protive ustavnim promjenama s kojima ide njegova koalicija štite ubojice, što je također kazneno djelo, Lesar je predložio da Sabor raspiše referendum o navedenom prijedlogu ustavnih promjena.
Time bi se otklonila sumnja da zastupnici štite ubojice, premijeru Milanoviću uskratili argumenti za optuživanje Sabora, a građanima prepustilo donošenje odluke o spomenutim ustavnim promjenama, mišljenja je Lesar.
Obrazlažući razloge zbog kojih vladajućima ne daje potporu u ustavnim promjenama, Lesar je poručio kako su pravda i želja za pravdom nešto što nas uvijek mora rukovoditi. Stoga je postavio pitanje – ‘što s kaznenim djelom kada pojedinac 15 puta siluje djecu? To odlazi u zastaru, po našim stavovima to je lakše kazneno djelo, toliko o tome da se brinemo za pravo i pravednost’.
U sklopu gotovo trosatne rasprave na rubu incidenta, Lesar je iznio i četiri konkretna prijedloga za proširenje paketa ustavnih promjena, koji također nisu prošli. Uz njega, za je glasao još samo Šeks, dok su HNS-ov Goran Beus Richembergh i SDSS-ov Milorad Pupovac bili suzdržani, a svi ostali SDP-ovi članovi Odbora bili su protiv .
Čelnik Laburista smatra kako su ustavne promjene trebale obuhvatiti i referendumsku problematiku, konkretno, članak 87. Ustava, kako bi se precizno definiralo referendumsko odlučivanje, broj potpisa potreban za raspisivanje referenduma, te utvrđivanje područja o kojima se ne može odlučivati na referendumu.
Predložio je i da se, paralelno s ustavnim promjenama, raspravlja i o trenutačno neusklađenom Zakonu o referendumu, pogotovo s obzirom na činjenicu da je prema Ustavnom zakonu, taj Zakon trebalo regulirati još 2010. godine.
Lesar je predložio i da se istodobno otvori rasprava o Ustavnom zakonu o Ustavnom sudu, u dijelu njegove nadležnosti oko referenduma, te da se propiše rješenje da Ustavni sud ustavnost referendumskog pitanja provjerava na početku, a ne na kraju referendumske procedure.
Podsjetio je i na aktualnu građansku inicijativu udruge U ime obitelji, te zatražio od Odbora da odluči hoće li se njihov prijedlog dopune Ustava, za što su prikupili više od 700 tisuća potpisa, direktno uvrstiti u Ustav, bez referenduma ili će se on ipak raspisivati. ‘Pred ovim je Saborom jedna inicijativa o dopuni Ustava, Vlada je rekla da je prikupljeno dovoljno potpisa, a gdje je ta inicijativa? Zašto nije pred nama na Odboru? Ja se ne moram slagati s tom inicijativom, ali moram štititi njihova ustavna prava. Ili da se odbije ili da se raspiše referendum, trećeg nema’, poručio je Lesar, ali nije dobio konkretan odgovor.
Želite li komentirati? Objava: "Lesar Milanoviću: Raspišite referendum o svojim ustavnim promjenama! (video)"