Hrvatski Sabor donio je 19. siječnja 2005. godine Deklaraciju o temeljnim načelima pregovora za punopravno članstvo Republike Hrvatske u Europskoj Uniji. Deklaracija je donesena jednoglasno i ponosni sabornici istovremeno su donijeli i Izjavu Hrvatskog Sabora i Vlade Republike Hrvatske o zajedničkom djelovanju u procesu pregovora za članstvo u Europskoj uniji.
U toj deklaraciji između ostaloga zapisano je i:
6. Hrvatski sabor naglašava nužnost osiguranja transparentnog vođenja pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, kao i svoje uloge u raspravi o svim bitnim pitanjima koja proizlaze iz pregovora….
7. Hrvatski sabor naglašava nužnost pojačanih aktivnosti na širenju informacija o svim aspektima Europske unije, procesa pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, kao i učincima punopravnog članstva u Europskoj uniji putem Nacionalnog foruma o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji i drugih inicijativa, te u otvorenom dijalogu sa svim subjektima društva.
8. Hrvatski sabor ističe važnost aktivne uloge građana Republike Hrvatske u procesu pridruživanja Europskoj uniji. Građani Republike Hrvatske će odlučiti o pristupanju Europskoj uniji putem referenduma koji se mora održati prije potpisivanja Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji, odnosno po završetku pregovora
A u Izjavi stoji i slijedeće:
Hrvatski sabor i Vlada vide članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji kao izraz volje građana Republike Hrvatske na temelju cjelovitih i javnih informacija i pune upućenosti, kao i otvorenog i transparentno vođenog procesa pregovora, tijekom kojih svim zainteresiranim čimbenicima treba biti osigurano pravo na informaciju i dijalog, putem Nacionalnog foruma o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji i drugih inicijativa, kako bi najšira javnost bila u prilici izraziti mišljenja o uvjetima članstva u Europskoj uniji.
Koliko su pregovori bili transparentni?
Koliko je Vlada radila na širenju informacija o svim aspektima Europske unije, procesa pregovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji?
Koliko je javnost upoznata s učincima punopravnog članstva u Europskoj uniji?
Hoće li građani na referendumu odlučivati na temelju cjelovitih i javnih informacija i pune upućenosti, kao i otvorenog i transparentno vođenog procesa pregovora tijekom kojih svim zainteresiranim čimbenicima trebalo biti osigurano pravo na informaciju i dijalog?
Koliko je najšira javnost bila u prilici izraziti mišljenja o uvjetima članstva u Europskoj uniji?
Što Vlada sada predlaže?
Izmjenu Deklaracije po kojoj bi građani na referendumu odlučivali NAKON potpisa pristupnog ugovora.
Uz koje obrazloženje? Citiramo ga:
Predlaže se izmjena teksta u točki 8. stavku 1. Deklaracije, na način da će građani i građanke odlučivati o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji na referendumu, koji će se održati u roku od 30 dana od dana potpisivanja Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji. Ovisno o rezultatu referenduma, Hrvatski sabor pristupit će ratifikaciji Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji.
A koji je stvarni razlog? Strah od građana! Nepovjerenje u građane! I već viđeno „preuzimanje donošenje teških odluka od strane političke elite“.
A pošto Hrvatski laburisti imaju u povjerenje u građane Hrvatske, nećemo podržati ovu izmjenu deklaracije.
Dragutin Lesar,
predsjednik
Još jedan od razloga zašto ovu vladu treba rušiti ulica, odnosno narod.
Predstavnička demokracija je najgora.
Rješenje je neposredna ili direktna demokracija.