Imovinu kojoj se ne možemo dokazati porijeklo, država treba oduzeti

Posljednjeg dana plenarne sjednice u Strasbourgu 12. prosinca 2013. godine, zastupnik Nikola Vuljanić govorio je o nezakonito stečenoj imovini koja se plaćanjem porez legalizira. Zahtjev za mjerljive i stvarne obveze u cilju suzbijanja porezne utaje i izbjegavanja plaćanja poreza u EU-u bila je tema.

“Slažem se s da države članice moraju jače surađivati kad je u pitanju suzbijanje porezne utaje i plaćanja poreza u EU. Također se moraju i pritisnuti banke kako bi transparentnije radile i kako ne bi po pravilu bankarske tajne štitile kriminal jer onaj tko izbjegava plaćati porez je kriminalac.” – rekao je Vuljanić.

“No, s druge strane na neku imovine ne treba se plaćati porez jer se time legaliziraju kriminalne radnje, ta se imovina mora u potpunosti oduzeti ako se ne može dokazati porijeklo novca kojim je kupljena. Države mora odlučiti prestati štititi kriminalce na račun poreznih obveznika koji moraju platiti svaku kunu ili cent onoga što su dužni državi.” – nastavio je zastupnik te upitao.

“Što je sa slučajevima otpisa poreznih dugova velikim poduzećima i to sve pod krinkom čuvanja radnih mjesta a u biti se pune đžepovi onima koji već imaju previše?” – upitao je Vuljanić.

Prvo bi države trebale uvesti reda u svom poreznom sustavu i načinu rada a onda je svakako dobrodošlo umrežavanje i širenje iste politike na sve druge države članice čime bi se izbjegle porezne oaze.

“Ali, čini mi se da to nije na pomolu jer postaju jednaki i oni koji su malo jednakiji i za koje ista pravila ne vrijede pa tako ni ovi zakoni koji se očito samo donose za obične građane.” – završio je Vuljanić govor na plenarnoj sjednici.

Pročitajte i:

>> Balkan nije SAD-ovo smetlište, Hrvatska se mora pobuniti i izaći na ulice

| Broj posjeta: 584 |

Želite li komentirati? Objava: "Imovinu kojoj se ne možemo dokazati porijeklo, država treba oduzeti"

Imate li komentar?